رشته طراحی فیلم در ترکیه

رشته طراحی و نویسندگی فیلم چیست؟

گروه طراحی و نگارش فیلم یک برنامه مقطع کارشناسی است که هدف آن ارائه دانش فنی و مهارت در زمینه سینما و تلویزیون و توانایی طراحی، خلق و نویسندگی در زمینه هنری است. هدف اصلی بخش؛ هدف پرورش افرادی است که می دانند چگونه یک پروژه را در صنعت سینما و سریال-فیلم برنامه ریزی کنند و سپس توانایی نوشتن پروژه و فیلمبرداری آن را در چارچوب فناوری فیلم و صدا با دغدغه های زیبایی شناختی داشته باشند. پرورش افرادی که دارای انضباط کاری هستند، بر تقسیم کار مورد نیاز صنعت تسلط دارند و مهارت های مدیریت جامعه و همدلی را توسعه داده اند، ضروری است. با عصر جدید رسانه، ایجاد و توسعه محتوا مطابق با استانداردهای ملی/بین المللی بخش مهمی است. هدف گروه طراحی و نویسندگی فیلم، داشتن فارغ التحصیلانی است که از لحاظ فنی در زنجیره تولید-توزیع در بخش سینما و تلویزیون مجهز شده باشند، بتوانند پیشرفت‌های حرفه‌ای را دنبال کنند و هدفشان ارتقای خود در سینما، هنر، فلسفه و تاریخ معاصر باشد.

رشته طراحی و نگارش فیلم چند سال است؟

دپارتمان طراحی و نویسندگی فیلم یک برنامه مقطع کارشناسی است که زبان آموزشی آن ترکی است و به مدت 4 سال تدریس می شود. در حالی که در سال های اول دوره کارشناسی دروس تئوری وجود دارد، در سال های بعد دوره های کاربردی بیشتری وجود دارد. امتیازات پایه طراحی و نگارش فیلم هر سال با توجه به تعداد دانش آموزانی که دپارتمان را انتخاب می کنند و نمرات دانشجویان متفاوت است. دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر از جمله دانشگاه هایی است که دارای دپارتمان طراحی و نویسندگی فیلم است. همچنین دانشجویان می توانند پس از پایان دوره لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد طراحی فیلم ادامه دهند.

دروس گروه طراحی و نویسندگی فیلم چیست؟

برخی از دوره ها وجود دارد که کسانی که می خواهند از این رشته فارغ التحصیل شوند باید قبل از فارغ التحصیلی آنها را بگذرانند. دوره های طراحی و نویسندگی فیلم شامل:

 • مقدمه ای بر مدیریت تولید فیلم
 • مقدمه ای بر طراحی فیلم
 • نظریه های ارتباطات جمعی
 • تاریخ سینمای ترکیه
 • عکاسی و تاریخچه دوربین
 • جامعه شناسی
 • ارتباطات برنامه عکس و دوربین
 • تاریخ سینمای جهان
 • تکنیک های فیلمنامه نویسی
 • برنامه اسکریپت نویسی
 • تاریخ سینمای معاصر سینمای روایی کلاسیک و تأثیرات فرهنگی آن
 • تئوری شبیه سازی و سینما
 • تحلیل سناریو

جدا از این دروس پایه که دانشجویان می گذرانند، دروس انتخابی نیز در این دپارتمان وجود دارد.

یک فارغ التحصیل طراحی و نویسندگی فیلم چه می کند؟

یکی از کنجکاوترین سؤالات کسانی که در مورد این دپارتمان تحقیق می کنند این است که یک فارغ التحصیل از گروه طراحی فیلم و نویسندگی چه می کند. فارغ التحصیلان برنامه؛ می تواند در پروژه های سریال های تلویزیونی، صنعت سینما، آژانس های تبلیغاتی و حوزه های مختلف رسانه کار کند. فیلمنامه نویسی، کارگردانی و تدوین از جمله مشاغلی است که فارغ التحصیلان می توانند انجام دهند. علاوه بر این، افرادی که تحصیلات تکمیلی خود را به پایان رسانده اند می توانند به عنوان آکادمیک در دانشگاه ها مشغول به کار شوند. علاوه بر این، فارغ التحصیلان همچنین می توانند در موسسات خصوصی آموزش های مربوط به فیلمنامه نویسی و فرآیندهای تولید فیلم را ارائه دهند.

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته طراحی و نویسندگی فیلم چیست؟

فرصت های شغلی طراحی و نویسندگی فیلم؛ او نقش های مختلفی در بخش فیلم، سریال و تبلیغات به ویژه در زمینه فیلمنامه نویسی دارد. فارغ التحصیلان این دپارتمان فرصت های شغلی مختلفی در صنعت سینما و تلویزیون دارند. در صنعت تلویزیون می تواند به عنوان مدیر تولید و دستیار تولید فعالیت کند. مجدداً در یک شغل مرتبط با بخش، می تواند در تمام مراحل کار کند، از فرآیند ایجاد برنامه شروع و تا تولید پروژه ادامه دهد. علاوه بر این، او ممکن است به عنوان مدیر تدوین در کارهای ویرایشی برای تکمیل بخش هایی از یک پروژه کار کند. علاوه بر اینها، پس از تحصیلات تکمیلی، فرصت های شغلی به عنوان یک آکادمیک در دانشگاه ها نیز دارد. فارغ التحصیلان این دپارتمان می توانند پست های مختلف مانند آگهی های شغلی فیلمنامه نویس-فیلمنامه نویس در Kariyer.net را در طول فرآیند کاریابی ارزیابی کنند.

می توانید برای دیدن آگهی های کاریابی در رشته طراحی فیلم به آدرس www.kariyer.net مراجعه کنید. همچنین برای دریافت مشاوره برای تحصیل رشته طراحی فیلم در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس بر روی لینک کلیک کنید و یا از پایین صفحه به پشتیبان یوستانبول در واتساپ پیام ارسال کنید.

جدیدترین کتابها

keyboard_arrow_up