تحصیل رشته خدمات اتاق عمل در ترکیه

تحصیل رشته خدمات اتاق عمل در ترکیه

خدمات اتاق عمل یک بخش کاردانی است. آموزش در سطح دانشگاه به پرسنلی که به عنوان دستیار در اتاق عمل در زمینه بهداشت کار می کنند داده می شود. هدف برنامه؛ پرسنل آگاه، با تجربه و با تجربه اتاق عمل را تربیت می کند. هدف آن آموزش افرادی است که تمام تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل را می شناسند، مطابق با جراحی از استریلیزاسیون اطمینان حاصل می کنند و برای رفع نیاز به کارکنان کمکی در تیم جراحی مجهز هستند. افرادی که در نظر دارند بخش خدمات اتاق عمل را انتخاب کنند باید مسئولیت پذیر، برنامه ریزی شده، سازماندهی شده و با کار تیمی سازگار باشند.

دوره آموزش خدمات اتاق عمل چند سال است؟

بخش خدمات اتاق عمل یک بخش کاردانی با دوره تحصیلی 2 ساله است. پس از موفقیت در 4 ترم تحصیلی، حق فارغ التحصیلی با احراز شرایط لازم اخذ می شود. این دپارتمان بسته به ترتیب موفقیت محاسبه شده با توجه به نوع نمره مربوطه در TYT (تست مهارت پایه) در آزمون دانشگاه، دانشجو می پذیرد. امتیاز خدمات اتاق عمل سال به سال متفاوت است و برای هر دانشگاه متفاوت است. ترتیب خدمات اتاق عمل با توجه به ترتیب دانشجویانی که دپارتمان را در آن سال ترجیح داده اند تعیین می شود. سطوح امتیاز خدمات اتاق عمل با توجه به دانشگاه ها متفاوت است. زبان برنامه به طور کلی در دانشگاه ها ترکی است، اما موسساتی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی آموزش می دهند. در برخی از دانشگاه ها علاوه بر آموزش رسمی، آموزش به صورت دوره متوسطه نیز برای دانش آموزانی که می خواهند در کلاس های عصر شرکت کنند ارائه می شود. یکی از مهم ترین مسائلی که در انتخاب دانشگاه برای دانشجویانی که دپارتمان خدمات اتاق عمل را انتخاب می کنند باید در نظر گرفت این است که آنها تمام شرایط لازم برای این رشته را دارند. علاوه بر این، دانشگاه ها به دانشجویان موفق خود این فرصت را می دهند که یک دوره کوچک را انجام دهند. خدمات اتاق عمل را می توان با DGS (امتحان انتقال عمودی) برای بخش های 4 ساله تکمیل کرد. بخش هایی مانند پرستاری، خدمات اجتماعی و مدیریت بهداشت در میان برنامه های 4 ساله قابل انتقال وجود دارد.

درس های رشته خدمات اتاق عمل چیست؟

در دپارتمان 2 ساله رشته اتاق عمل، دانشجویان در 4 ترم دروس نظری و کاربردی بسیاری را بر عهده دارند. دوره های خدمات اتاق عمل را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

 • مقدمه فیزیولوژی آناتومی
 • پایه اصول و روش های عقیم سازی
 • مقدمه ای بر بیهوشی
 • فناوری اتاق عمل
 • میکروبیولوژی پایه
 • برنامه های کاربردی اتاق عمل
 • اخلاق حرفه ای
 • اصطلاحات پزشکی
 • مدیریت خدمات سلامت ایمنی بیمار
 • کمک های اولیه
 • مقدمه ای بر فناوری زیست پزشکی
 • تضمین کیفیت و استانداردها
 • ورزش و بدنسازی

دانشجویان گروهی که 120 ECTS (سیستم انتقال اعتبار اروپا) را با گذراندن دوره های اجباری و دروس اجباری غیرحوزه ای به ویژه دندان شناسی و اخلاق در علوم بهداشتی و انجام مسئولیت های تعیین شده توسط دانشگاه وابسته به آن تکمیل می کنند، حق دریافت دارند. مدرک کاردانی هدف مشترک این دوره های اجباری کسب دانش و مهارت های لازم برای انجام وظایف و مسئولیت های خود در اتاق عمل است. اطمینان از ضد عفونی و استریل کردن تجهیزات جراحی، کمک به پزشکان جراحی با دانستن نام و عملکرد ابزار، آموزش افراد واجد شرایط که مطابق با شرح وظایف به کار خود ادامه می دهند. دروس دپارتمان خارج از رشته دروس انتخابی مانند زبان ترکی، اصول آتاتورک و تاریخ انقلاب و انگلیسی است. در عین حال، دانشجویان از طریق دوره های کارآموزی اجباری یا داوطلبانه در این بخش، تجربه زندگی حرفه ای خود را به دست می آورند. فارغ التحصیلان گروه خدمات اتاق عمل مشمول دریافت عنوان تکنسین اتاق عمل می شوند.

فارغ التحصیلان رشته خدمات اتاق عمل چه می کنند؟

تکنسین های اتاق عمل با آموزش هایی که می گیرند به صلاحیت حرفه ای می رسند. از جمله وظایف آماده سازی کلیه وسایل مورد استفاده در اتاق عمل قبل از عمل و آماده سازی میز عمل و وسایل قبل از عمل می باشد. بسته به نوع جراحی، جراحی وظیفه تامین، نگهداری، تمیز کردن و حفاظت از کلیه مواد لازم را بر عهده دارد. از جمله وظایف اطمینان از استریل شدن تمام ابزار، لباس ها و وسایل و آماده نگه داشتن آنها برای استفاده منظم است. از جمله وظایف استریلیزاسیون قبل از شروع فرآیند جراحی با راهنمایی بیمار است. مسئولیت کمک به پزشکان و پرستاران به عنوان بخشی از تیم جراحی و ضدعفونی مجدد کلیه وسایل استفاده شده و استفاده نشده پس از جراحی است. علاوه بر این، حفظ کلیه تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل، اطمینان از حفظ و آماده نگه داشتن آن برای استفاده در هر زمان از جمله وظایف است. تکنسین های اتاق عمل افرادی هستند که در حین آماده سازی برای عمل، در حین عمل و در دوره بعد از عمل مسئولیت های مختلفی بر عهده دارند. این افراد باید وظایف و مسئولیت های خود را انجام دهند تا عمل جراحی را با موفقیت به پایان برسانند و بعد از آن دچار مشکل نشوند.

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته خدمات اتاق عمل چیست؟

تکنسین های اتاق عمل می توانند در تمامی موسسات بهداشتی و سازمان هایی که اتاق عمل دارند کار کنند. تکنسین های اتاق عمل منطقه کاری جداگانه ندارند. آنها می توانند در بیمارستان های دولتی، بیمارستان های خصوصی، کلینیک ها، کلینیک های سرپایی جراحی خصوصی، خانه های زایمان، مراکز پزشکی یا بیمارستان های آموزشی و تحقیقاتی کار کنند. KPSS (آزمون انتخاب پرسنل عمومی) برای کار در بیمارستان های دولتی مورد نیاز است. اگرچه فرصت های دستمزد برای خدمات اتاق عمل از مؤسسه ای به مؤسسه دیگر متفاوت است، اما به دلیل موقعیت هایی مانند تجربه و خودسازی فرد متفاوت است. افرادی که می خواهند به عنوان پرسنل اتاق عمل کار کنند می توانند به پست های سایت Kariyer.net نگاهی بیندازند. پرسنل اتاق عمل می توانند برای مشاغلی که برای آنها مناسب است در بین آگهی های استخدامی اقدام کنند.

برای تحصیل این رشته در مقطع کاردانی در دانشگاه های دولتی ترکیه میتوانید از طریق پذیرش با معدل دیپلم، نمره آزمون یوس مرکزی و یوس دانشگاه ها اقدام کنید.

همچنین برای دریافت مشاوره برای تحصیل رشته خدمات اتاق عمل در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس بر روی لینک کلیک کنید و یا از پایین صفحه به پشتیبان یوستانبول در واتساپ پیام ارسال کنید.

جدیدترین کتابها

keyboard_arrow_up