رشته فیزیوتراپی در ترکیه

رشته فیزیوتراپی چیست؟

گروه فیزیوتراپی یک گروه کاردانی است و دانشجویان به مدت 2 سال در این گروه تحصیل می کنند. دپارتمان فیزیوتراپی و توانبخشی که مشابه دپارتمان فیزیوتراپی است یک دپارتمان ۴ ساله است. فارغ التحصیلان دپارتمان فیزیوتراپی که در دانشکده فنی خدمات صحی دانشگاه های مربوطه آموزش می دهند، به کار خود در بخش بهداشت ادامه می دهند. پاسخ به این سوال که فیزیوتراپی چه می کند را می توان به صورت زیر توضیح داد. فارغ التحصیلان بخش فیزیوتراپی در روند درمان مشکلات سلامتی که از بدو تولد یا به هر دلیلی در افراد دیده می شود، شرکت می کنند. فارغ التحصیلان با عنوان “تکنسین فیزیوتراپی” به فیزیوتراپ ها و پزشکان در فرآیند مربوطه کمک می کنند.

دوره آموزش گروه فیزیوتراپی چند سال است؟

ضمن پاسخ به این سوال که فیزیوتراپی چند ساله است، لازم به ذکر است که این گروه به فعالیت های آموزشی خود در داخل هنرستان های دانشگاه ها ادامه می دهد. فیزیوتراپی یک گروه 2 ساله کاردانی است. دانش آموزانی که دانش نظری خود را در آزمایشگاه های فناوری از طریق برنامه کارآموزی به عمل می آورند به مدت 2 سال به تحصیل خود ادامه می دهند. در حالی که دانشجویانی که به تعداد لازم ECTS می رسند می توانند از این دپارتمان فارغ التحصیل شوند، آنها همچنین می توانند از فرصت های انتقال عمودی ارائه شده توسط دپارتمان بهره مند شوند. فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی می توانند با شرکت در آزمون انتقال عمودی و انتقال به گروه های فیزیوتراپی و توانبخشی، پرستاری، مدیریت بهداشت، پرستاری و خدمات بهداشتی دانشگاه ها، تحصیلات خود را در مدت 4 سال به پایان برسانند.

دروس دپارتمان فیزیوتراپی چیست؟

دانشجویان گروه فیزیوتراپی در طول دوره تحصیلی 2 ساله خود با دروس زیادی بر اساس روش های علمی مواجه می شوند که البته رشته های بهداشت و آناتومی پرفشار است. دانشجویان دپارتمان فیزیوتراپی آموزش های نظری پایه و همچنین دوره های حرفه ای را می بینند. برخی از این دوره ها عبارتند از:

  • آناتومی سیستم عصبی عضلانی
  • بیوفیزیک
  • روش های فیزیوتراپی
  • حرکت شناسی
  • تکنیک ها و کاربرد ماساژ
  • آب درمانی-بالنیوتراپی
  • رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری های عصبی
  • رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری های ارتوپدی
  • رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری های روماتیسمی
  • استفاده از ارتز- پروتز در فیزیوتراپی

دانشجویانی که در طول عمر تحصیلی 2 ساله خود به رشته های مختلف به ویژه این دوره ها علاقه مند هستند، می توانند پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره های خود فارغ التحصیل شوند. در عین حال، دوره هایی مانند روانشناسی مثبت و مهارت های ارتباطی، ارتباطات در موسسات بهداشتی به دانشجویان داده می شود که به آنها کمک می کند تا با بیماران ارتباط بهتری برقرار کنند. علاوه بر دروس تئوری، کارآموزی با دوره Clinical Practice انجام می شود که معمولا در ترم دوم سال دوم قابل گذراندن است. در حالی که فارغ التحصیلان دارای عنوان تکنسین فیزیوتراپی هستند، در صورت تمایل می توانند تحصیلات خود را به مدت 4 سال به پایان برسانند. نمرات رتبه بندی فیزیوتراپی در هر سال تحصیلی تغییر می کند.

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی چه می کنند؟

نگاهی به رشته فیزیوتراپی لازم است تا درک روشن تری از کارهای انجام شده توسط فارغ التحصیلان گروه فیزیوتراپی داشته باشیم. فیزیوتراپی شاخه ای از علم است که شامل مطالعاتی با هدف از بین بردن یا به حداقل رساندن اختلالات در سیستم اسکلتی و عضلات، آسیب سیستم عصبی و اختلالات عملکردی در سیستم عصبی به دلایل مختلف است. فارغ التحصیلان فیزیوتراپی همچنین در درمان مشکلات سلامتی که ممکن است به دلیل علائم مادرزادی یا مربوط به تولد رخ دهد، نقش دارند. اختلالات سیستم عصبی که در نتیجه شرایط نامطلوب در بدن رخ می دهد مانند هر حادثه، بیماری تب دار، ضربه، مشکلاتی که ممکن است دائمی باشند، نیاز به یک فرآیند فیزیوتراپی دارند. فارغ التحصیلان فیزیوتراپی برنامه های ورزشی مخصوص افراد را ایجاد می کنند، مطالعاتی را برای از بین بردن مشکلات سلامتی یا به حداقل رساندن مشکلات در مناطقی که بیماری ها گسترش می یابد، انجام می دهند. فیزیوتراپی که روز به روز از فناوری های در حال توسعه حمایت می شود، هدف آن افزایش کیفیت زندگی افراد است. رشته فیزیوتراپی همچنین به مشکلات سلامتی مانند کمردرد و فتق، گردن درد و فتق، فلج نسبی، آسیب انگشت و دست، آسیب نخاعی، له شدن و خم شدن که ممکن است در حین ورزش یا به مرور زمان رخ دهد، می پردازد. افرادی که در شکایات مربوط به بیماران با پزشکان همراهی می‌کنند، برای رفع مشکلات سلامتی که با روش‌های نور، صدا یا حرکت پیش می‌آیند، مطالعاتی انجام می‌دهند.

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی با شروع زندگی کاری خود از افرادی که به دلایل مادرزادی یا هر دلیلی دچار مشکلات جسمانی هستند مراقبت می کنند و مطالعات مختلفی را انجام می دهند تا بتوانند زندگی خود را با کیفیت بهتری سپری کنند. آنها با راهنمایی آنها با تمرینات، کیفیت زندگی بیماران را با همکاری دستگاه های فناورانه و کارشناسان بهبود می بخشند.

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی ابزار و وسایل لازم را برای اعمال برنامه درمانی تهیه شده توسط پزشکان متخصص پس از تشخیص بر روی بیمار آماده می کنند. فارغ التحصیلان برنامه ای را که پزشکان برای بهبود وضعیت جسمانی بیماران تهیه کرده اند به شدت دنبال می کنند. وی علاوه بر برنامه ورزشی که توسط پزشک متخصص تهیه شده است، کاربردهای ارتز-پروتز و کاربردهای الکتروتراپی را انجام می دهد. تکنسین‌های فیزیوتراپی که ماساژهایی را به کار می‌برند که بیمار را در زندگی روزمره آرام می‌کند و درمانی مکانیکی که زندگی روزمره را تسهیل می‌کند، باید هر برنامه‌ای را که انجام می‌دهند، ثبت کنند. تکنسین هایی که در طول برنامه های فیزیوتراپی از بیماران پشتیبانی می کنند یا عملکرد دستگاه هایی را که باید به تنهایی استفاده کنند توضیح می دهند، باید تمام جزئیات دستگاه را بدانند. این با هماهنگی با تکنسین های فیزیوتراپی، پزشکان متخصص و متخصصان فیزیوتراپی کار می کند که همه نوع پشتیبانی را برای بیماران برای بازگرداندن عملکرد یا اندام های از دست رفته خود ارائه می دهند.

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان فیزیوتراپی چیست؟

فرصت های شغلی برای افرادی که به عنوان تکنسین فیزیوتراپی فارغ التحصیل می شوند بسیار گسترده است. فارغ التحصیلانی که می توانند فرصت های شغلی در هر دو بخش دولتی و خصوصی پیدا کنند، می توانند تقریباً در همه موسسات بهداشتی کار کنند. افرادی که می خواهند در موسسات دولتی کار کنند باید در آزمون KPSS که همان آزمون انتخاب پرسنل عمومی است شرکت کنند و امتیازی را کسب کنند که شرایط تعیین تکلیف فیزیوتراپی را داشته باشد. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در بیمارستان‌های بخش دولتی یا خصوصی، مراکز توانبخشی، بیمارستان‌های دانشگاهی، کلینیک‌های خصوصی، خانه‌های سالمندان، امکانات آبگرم گرمایی، هتل‌های گردشگری سلامت، واحدهای ارتز-پروتز، مراکز ورزشی کار کنند. فارغ التحصیلان همچنین می توانند در باشگاه های ورزشی آماتور یا حرفه ای برای حمایت از ورزشکاران کار کنند. فارغ التحصیلان می توانند در باشگاه های ورزشی شرکت کنند تا از رشد کامل ورزشکاران اطمینان حاصل کنند و مشکلات سلامت جسمانی را در مدت زمان کوتاهی از بین ببرند. فارغ التحصیلان فیزیوتراپی ممکن است در مراقبت های بهداشتی خانگی نیز خدمت کنند. داشتن یک بیماری جسمی؛ به همین دلایل می توانند درمان خانگی را برای افرادی که نمی توانند محیط خانه خود را ترک کنند و نیاز به فیزیوتراپی دارند اعمال کنند. دستمزد فیزیوتراپیست ها با متغیرهای زیادی شکل می گیرد. تجربه موسسه و فردی که تکنسین فیزیوتراپی در آن کار می کند در تعیین میزان حقوق موثر است. امروزه دپارتمان فیزیوتراپی که یکی از رشته های پر اشتغال است در بسیاری از دانشگاه ها مستقر است. فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی زمینه های شغلی زیادی برای شروع زندگی تجاری پیش روی خود دارند. می توانید آگهی های استخدامی در این زمینه را در سایت Kariyer.net بیابید. با بررسی دقیق شرایط مندرج در آگهی های استخدامی تکنسین فیزیوتراپی می توانید برای مناسب ترین آگهی استخدام اقدام کنید.

می توانید برای دیدن آگهی های کاریابی در رشته فیزیوتراپی به آدرس www.kariyer.net مراجعه کنید. همچنین برای دریافت مشاوره برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس بر روی لینک کلیک کنید و یا از پایین صفحه به پشتیبان یوستانبول در واتساپ پیام ارسال کنید.

keyboard_arrow_up