دانشگاه استانبول

 معرفی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول در شهر استانبول و پردیس اصلی آن در مجاورت میدان بیازیت قرار دارد. محوطه‌ی اصلی دانشگاه استانبول در منطقه‌ای بنام “فاتح” واقع شده است . این دانشگاه در مسیری منتهی به ‌ضلع اروپایی شهر استانبول قرار دارد.

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های ترکیه و هم اکنون مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت می باشد و در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

دانشگاه استانبول

 تاریخچه و دانشکده ها

دارای 17 دانشکده، 4 مدرسه عالی، یک مرکز آموزش موسیقی، 14 انستیتو و 14 مرکز تحقیقاتی است . در حال حاضر این دانشگاه 73 هزار دانشجو و 4563 عضو کادر علمی دارد که از این تعداد بیش از 81 هزار در مقطع کارشناسی، 17 هزار در مقطع کارشناسی ارشد و 10 هزار دانشجو در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند. همچنین 70 هزار دانشجو بین المللی وجود دارد که در دوره‌های آموزشی از راه دور دانشگاه استانبول شرکت کرده‌اند. امور آموزشی دانشگاه استانبول توسط 12700 کارشناس و استاد در 17 دانشکده این دانشگاه انجام میگیرد . در حال حاضر بیش از 6000 دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های مختلف کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد حدود 2000 دانشجو در دانشگاه دولتی استانبول کشور ترکیه در حال تحصیل هستند . دانشجویان این دانشگاه تا به امروز موفق به اخذ دو جایزه نوبل توسط اورهان پاموک در رشته ادبیات و پروفسور عزیز سانچار در رشته شیمی شده‌اند.

دارای 22 دانشکده  از جمله دانشکده حقوق ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده مهندسی و دانشکده شیلات و … و همچنین سه بخش ، هشت مدرسه ، 16 موسسه ، 61 مرکز کاربردی و تحقیقاتی – از جمله یک مرکز انتقال فناوری و هنرستان دولتی است. این دانشگاه در 12 پردیس گسترش یافته است: Beyaz Beyt-Central ، Laleli-Vezneciler، Vefa، Horhor، Avcılar، Çapa، Cerrahpaşa، Şişli، Kadıköy، Bahçeköy، Bakırköy و Büyükçmece. محوطه اصلی این دانشگاه در Beyaz -t-Central واقع شده است که دانشکده حقوق ، دانشکده اقتصاد ، دانشکده علوم سیاسی ، دانشکده ارتباطات و دانشکده آموزش و پرورش حسنعلی یچل واقع است.

 رنکینگ جهانی و مورد تایید بودن وزارت علوم و بهداشت

در سال ۲۰۱۰، در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، دانشگاه استانبول به عنوان ۴۰۱–۵۰۰ بهترین دانشگاه‌ها در جهان قرار گرفت، این دانشگاه تنها نهاد علمی ترکیه بود که در این رنکینگ حضور داشت.

در سال ۲۰۱۰، در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها توسط عملکرد تحصیلی (URAP)، دانشگاه استانبول رتبه ۴۱۵ در جهان و رتبه دوم را در کشور ترکیه به خود اختصاص داد.

در رتبه‌بندی که توسط مؤسسه QS در سال ۲۰۱۹ صورت گرفته‌است دانشگاه استانبول در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و دهمین دانشگاه ترکیه می‌باشد.

دانشگاه استانبول مورد تایید وزارت علوم در گروه ب (خوب) و همچنین در جایگاه اولین دانشگاه مورد تایید از سوی وزارت بهداشت قرار گرفته است .

این دانشگاه با داشتن بیش از ۲۹۰ باشگاه یا کلوپ، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید گروه اجتماعی مورد نظر خود را پیدا کرده و عضو آن شوید. علاوه بر این، تمامی باشگاه‌ها در اکثر ورزش‌های تیمی برای هر دو جنس دختر و پسر ارائه‌ی خدمات می‌دهند. در آغاز سال تحصیلی این باشگاه‌ها و کلوپ‌ها چادرهایی در محل دانشگاه برپا می‌کنند و بروشورهای تبلیغاتی خود را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند. همچنین برخی از این مراکز تفریحی برنامه‌های خود را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

  YOS یا SAT ؟!

این دانشگاه بر اساس آزمون یوس سالانه ی خود در رشته های پزشکی و در مقاطع لیسانس دانشجوی خارجی می پذیرد.

 هزینه ثبت نام آزمون YOS این دانشگاه

هزینه ثبت نام یوس به مبلغ 400 لیر توسط دانشگاه از داوطلبان دریافت می شود

جدیدترین کتابها

keyboard_arrow_up