یوس چیست

آزمون یوس چیست ؟  YOS ( یوس ) مخفف کلمه‌ «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» و یا ( امتحان دانشجویان خارجی ) است . آزمون یوس بصورت سالانه از سوی دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه برگزار می­‌گردد . این آزمون مختص متقاضیانی است که تابعیت ترک نداشته و قصد دارند در کشور ترکیه در مقطع لیسانس و یا در رشته های پزشکی و دندان پزشکی تحصیل کنند . ازمون یوس به صورت سالانه توسط دانشگاه های مختلف در ترکیه برگزار می شود . این ازمون به طور اختصاصی توسط هر دانشگاه برگزار میشود . اما برخی از دانشگاه ها هم با نتایج یوس دیگر دانشگاه ها و یا آزمون اس ای تی و یا معدل دیپلم پذیرش انجام میدهند . به طور کلی شرایط مخصوص پذیرش دانشجوی خارجی در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد و برای اطمینان از چگونگی پذیرش دانشگاه مورد نظر باید به صورت کامل درمورد آن تحقیقات لازم را انجام دهید .

یوس چیست

موارد امتحانی

موارد امتحانی این آزمون شامل سوالات ریاضی ، سوالات هندسه و سوالات هوش است . در معدودی از دانشگاه ها این آزمون با مباحث بیشتری ( مثل فیزیک و زیست و…) برگزار میشود ( یوس دانشگاه ازمیر ) .

سطح سوالات آزمون یوس در سطح سوالات دبیرستان است و با تمرین ، برنامه ریزی و تست زدن به طور مرتب هیچ مشکلی در خصوص قبولی در دانشگاه های ترکیه با این ازمون ندارید .

تعداد سوالات این آزمون به طور میانگین 80 سوال است.

زبان سوالات

به هنگام آزمون نیاز به ارائه هیچ مدرک زبان انگلیسی و یا ترکی نخواهید داشت . هنگام ثبت نام در این امتحان شما انتخاب می کنید که دفترچه سوالات یوس شما به چه زبانی صادر شود . ضمن انکه صورت اکثر سوالات به حالت عبارات ریاضی است و برای فهم آنها هیچ مشکلی نخواهید داشت .

ثبت نام آزمون یوس

ثبت نام ازمون یوس دانشگاه های ترکیه از بهمن ماه شروع خواهد شد و تا اواسط فروردین ماه ادامه خواهد داشت . مبلغ ثبت نام در هر دانشگاه متفاوت و متغییر است . برای ثبت نام یوس در مطمئن ترین و آسان ترین راه ، میتوانید از طریق مجموعه ی یوستانبول با کمترین کارمزد اقدام به ثبت نام در حوزه ی مورد نظر خود کنید . برگزاری ازمون یوس در دانشگاه های مختلف نیز از اردیبهشت تا تیر ماه به طول می انجامد . در شرایط کرونا در سال  گذشته برخی از دانشگاه ها مراکز آزمون خود را در بیرون از کشور ترکیه لغو کردند و برخی دیگر بصورت آنلاین ازمون یوس خود را برگزار کردند.

داوطلبان ازمون یوس محدودیت تعداد ثبت نام آزمون یوس در دانشگاه های مختلف را ندارند و در ازمون یوس هر دانشگاهی که تمایل داشته باشند قادر به ثبت نام هستند.

منابع آزمون یوس

برای آمادگی در ازمون یوس میتوانید از منابع ازمون یوس موجود در بازار استفاده کنید . این منابع شامل کتابهای تست هوش و ریاضی و هندسه ،کتابهای درسنامه ی ریاضی و هوش و هندسه ، کتابهای بانک سوال و کتابهای نمونه امتحان های ازمون یوس (deneme) می باشد . کتابها در زبان های انگلیسی و فارسی و ترکی منتشر شده . شما نیز میتوانید این کتاب ها را از انتشارات مختلف مثل انتشارات پوزا ، متروپل ، تاساری ، چاغداش ، تی نی تی ، یوس کوییز ، یاپراک ، کوارک ، جانر و … تهیه کنید و به مطالعه ازمون یوس بپردازید . همچنین میتوانید فایل اورجینال این کتاب ها را از مجموعه ی ما تهیه کنید .

فهرست