آزمون تومر چیست

آزمون تومر چیست؟

آزمون تومر یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمونهای زبان ترکی است. آزمون تومر کی از پیش شرط های ورود به بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه، مخصوصا دانشگاه‌های دولتی و ورود به رشته هایی که زبان تدریس آنها به ترکی است ، نمره قبولی در آزمون تومر است. این آزمون به دانشگاه آنکارا وابسته و تومر این دانشگاه رسمی‌ترین مرکز آموزش زبان ترکیه است. تمامی کارهای مربوط به این آزمون از ثبت‌نام  تا ارائه مدرک و اعلام نتایج را دانشگاه آنکارا برعهده‌گرفته است.

آزمون تومر چیست

انواع آزمون تومر

به طور کل این آزمون در دو نوع دیپلما و سرتیفیکا نوع برگزار می‌ شود :

دیپلما : به شما اعتبار دائمی و کد بین‌المللی می‌دهد. به این شکل که شما نیازی نیست تا این مدرک و نمره خودتان را مجددا تمدید کنید و یک بار امتحان و قبولی در این آزمون کافی است.

سرتیفیکا: این هم کد بین‌المللی دارد اما اعتبار این مدرک دو ساله است. این آزمون در دو سطح مقدماتی یا TEMEL و متوسطه یا ORTA وجود دارد.

این آزمون در بخش سرتیفیکا ، سطح زبان ترکی شما را از سطح A1 تا C2 طبقه‌بندی می‌کند.حداقل نمره‌ای که شما برای ورود به اکثر دانشگاه ها نیاز دارید C1 است  و شما با آن می‌توانید برای ثبت نام در دانشگاه موردنظر اقدام کنید .

زمان ، تعداد سوالات و انواع مدرک آزمون تومر

آزمون تومر شامل 6 بخش است. درک مطلب با 25 نمره ، خواندن با 25 نمره ، مکالمه با 15 نمره ، توضیح شفاهی با 10 نمره و توضیح کتبی با 25 نمره که در مجموع 100 نمره ی این آزمون را تشکیل می‌دهند .  زمان این آزمون نیز، 240 دقیقه است.

نمرات شما به‌این‌ترتیب توان شما در زبان ترکی را معرفی می‌کنند:

A1: توانایی عمومی در ارتباطات، توان پاسخگویی به سؤالات با پاسخ‌های ساده

A2: دانش ابتدایی زبان، دارای توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش‌بینی، نمره بین 50 و 59

B1: دانش متوسط زبان، توان برخورد و مواجهه با شرایط غیرمعمول و کارهای ابتدایی اداری، نمره بین 60 تا 65

B2: دانش خوب زبان، توان تفسیر و توصیف طیف گسترده‌ای از مسائل، نمره بین 66 تا 70

C1: دانش بسیار خوب، قادر به رویارویی با مسائل و مباحث غیرقابل پیش‌بینی، نمره بین 71 تا 100

C2: آگاهی علمی از زبان تا حد مقایسه با زبان مادری

اما اگر شما زبان ترکی بلد نیستید و زمانی هم برای یادگیری آن ندارید هیچ نگران نباشید !

اکثریت دانشگاه های ترکیه برای ثبت نام مدرک تومر لازم دارند ، پس از قبولی شما در آزمون یوس یا اس ای تی و رشته ی مورد نظرتان ، به شما به مدت یک یا دو ترم فرصت میدهند تا مدرک تومر خود را ارائه دهید و پس از ارائه ی مدرک به تحصیل در رشته ی مورد نظر خود بپردازید. در طول این مدت میتوانید به صورت خود خوان و یا با شرکت در کلاس های تومر دانشگاه و یا شرکت در دیگر کلاس ها زبان ترکی خود را تقویت کنید.

در نتیجه دانشگاه رشته ی قبولی را برای شما درحالت رزرو قرار داده تا شما در زمان مشخص شده توسط دانشگاه مدرک تومر خود را به دانشگاه تحویل دهید و تحصیل خود را شروع کنید.

keyboard_arrow_up